Stolat.pl

Budzyńska Agata

Agata
Budzyńska

1970-01-01 - 1970-01-01

 

Agata Budzyńska – poetka, kompozytorka i piosenkarka.
Urodziła się w Lubartowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczyła się w klasie matematyczno-fizycznej w lubartowskim liceum. Maturę zdała 3 czerwca 1983. Studiowała filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Tytuł magistra uzyskała 31 stycznia 1990. Oprócz tego ukończyła studium zawodowe i otrzymała tytuł instruktora kulturalno-wychowawczego o specjalności teatralnej.
Początkowo występowała w duecie z Dorotą Najdą jako Buduar. W 1983 roku zespół otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej YAPA w Łodzi. Jako solistka zadebiutowała w 1984 roku na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Otrzymała wówczas wyróżnienie za pierwiastek kobiecości.
W latach 1985-1987 wystąpiła trzykrotnie na festiwalu Piosenki Miłosnej i Erotycznej Blyrwa i Amor w Poznaniu zdobywając kolejno: wyróżnienie, pierwszą nagrodę i Grand Prix Festiwalu. W latach 1990-1991 prowadziła w Lubelskim Domu Kultury cykliczne wieczory artystyczne pod nazwą Agata Budzyńska i jej goście. W latach 1991-1994 współpracowała z Teatrem Literacko-Muzycznym w Lublinie. Występowała w bajkach dla dzieci, a także w programie poetyckim Niedokończona krucjata dla młodzieży szkół średnich.
29 sierpnia 1992 poślubiła Andrzeja Trąbkę.
Zmarła tragicznie na Mazurach w wyniku zatrucia czadem z piecyka, nocując z przyjaciółmi na żaglówce, podczas jednego z festiwali piosenki turystycznej. Pozostawiła po sobie wiele wierszy i piosenek. Jej autorstwa są "Piosenka dla moich przyjaciół" (Moi przyjaciele, bądźcie zawsze ze mną...) i "Pioseneczka" (znana bardziej jako "Aniołek" – Narysuję dla Ciebie aniołka...) śpiewane często przy ogniskach lub podczas imprez turystycznych.
W roku 1997 nakładem wydawnictwa Norbertinum ukazała się książka "Rozpalcie nowe słońca – Agata Budzyńska w piosenkach, listach, wywiadach, wspomnieniach" (ISBN 83-86837-50-0), a jej drugie wydanie – w roku 2003 (ISBN 83-7222-127-8). W 2007 roku odbył się koncert "Agacie Budzyńskiej - Przyjaciele", na którym zaśpiewano piosenki Budzyńskiej. Koncert promował płytę "Agacie Budzyńskiej - Przyjaciele" oraz wydaną na tę okoliczność książeczkę z tekstami zaśpiewanych piosenek "Niech Cię Dobre Anioły".
 
 

Wykonanie: SI2.pl
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję