Stanisław
Korab-Brzozowski
1970-01-01 - 1970-01-01
Stanisław Korab-Brzozowski– polski poeta i tłumacz, przedstawiciel fin de siècle'u w literaturze Młodej Polski. Uważany za jednego z najwybitniejszych twórców dekadentyzmu, mistrza poetyckiej formy i stylu.
Jego twórczość poetycka skupiała się w rejonie symbolizmu. Cechowała się oszczędnością i precyzją w stosowaniu środków poetyckich przy jednoczesnym nacisku na ton emocjonalny. Brzozowski często tworzył tzw. pejzaże mentalne (paysage mental), posługiwał się efektami synestezji i popularnej w modernizmie syntezy sztuk. Artur Hutnikiewicz w swojej pracy monograficznej na temat Młodej Polski tak oceniał wartość tej poezji: Przejmująca prawda tych wyznań polegała na ich narzucającej się szczerości, poświadczonej niejako tragicznym losem i doświadczeniem osobistym, zaliczając wiersze autora takie jak O przyjdź, Ukrzyżowanie czy Próżnia do rangi arcydzieł liryki polskiej.
Niewielka ilościowo, rozproszona po różnych czasopismach spuścizna literacka Stanisława Koraba-Brzozowskiego zebrana została pośmiertnie w tomie Nim serce ucichło (1910).
- ?
- Anioł Pański
- Czas żarów...
- Dawid
- Do ***
- Duchowi twemu....
- Karolowi Brzozowskiemu; synowie Stanisław i Wincenty
- Kiedy wiosna...
- Modlitwa
- Na życia scenie
- Nad grobem Renana
- Nadchodzi noc...
- O dziewczę!...
- O przyjdź!
- Osamotnienie
- Ostatnia Wieczerza
- Perły
- Pod baldachimem drzew...
- Posępny las
- Próżnia
- Prządka
- Równianka kwiatów
- Słonie
- Słowo stało się ciałem
- Tajemnica
- Tarcza Achillesa
- Ten Boga Nie Zna
- Ukrzyżowanie