Maria
Konopnicka
1970-01-01 - 1970-01-01
Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska, ps. Jan Sawa, Marko, Jan Waręż– polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyk literacki, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw człowieka.
Maria Konopnicka debiutowała w 1870 w „Kaliszaninie” wierszem Zimowy poranek. Utwór ten został dobrze przyjęty. Miastu Kalisz poświęciła trzy utwory poetyckie: dwa zatytułowane Kaliszowi (1888 i 1907) i Memu miastu (1897).
Cykl lirycznych wierszy "W górach" zamieścił w rok później "Tygodnik Ilustrowany". Bardzo szybko jej twórczość poetycka przepełniona patriotyzmem i szczerym liryzmem, stylizowana "na swojską nutę" zdobyła powszechne uznanie. W latach 1881, 1883 i 1886 ukazały się trzy kolejne serie jej poezji.
W latach 1884–1887 redagowała pismo dla kobiet "Świt". Współpracowała z tygodnikiem emancypantek Bluszcz. Pierwszy tomik Poezji wydała w roku 1881, następne ukazywały się w latach: 1883, 1887, 1896.
Nowele pisała od początku lat osiemdziesiątych XIX wieku aż do śmierci. Zaczęło się od dziennikarskich doświadczeń Konopnickiej, w czasie redagowania przez nią "Świtu". Początkowo czerpała inspiracje z doświadczeń Prusa, Orzeszkowej, a następnie rozwinęła własne pomysły w dziedzinie małych form. Nowela Dym opublikowana została w roku 1893.
Maria Konopnicka zajmowała się także krytyką literacką, którą uprawiała od roku 1881, początkowo na łamach Kłosów, Świtu, "Gazety Polskiej", "Kuriera Warszawskiego", następnie w wielu innych pismach. Do 1890 roku przeważały artykuły recenzyjne o tekstach współczesnych autorów polskich i zagranicznych. Konopnicka jest znana z części swojego dorobku obejmującego prozę i tworzonego dla dzieci. Utwory Konopnickiej dla dzieci ogłaszane od roku 1884, eliminujące natrętny dydaktyzm, rozbudzające wrażliwość odbiorców były nowością w tej dziedzinie pisarstwa.
Już jako znana pisarka Konopnicka powróciła do wspomnień z lat dzieciństwa spędzonych w Suwałkach. Poświęciła im dwa utwory: Z cmentarzy i Anusia.
Około roku 1890 pojawiły się w poezji Konopnickiej nowe zainteresowania tematyczne, zwłaszcza dziełami kultury europejskiej oraz nowe sposoby nawiązań do tradycji.
W 1908 w „Przodownicy” Konopnicka opublikowała "Rotę", jedną z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.
Utwory Konopnickiej zawierają protest przeciwko niesprawiedliwości społecznej oraz ustrojowi niosącemu ucisk i krzywdę. Nacechowane są patriotyzmem, liryzmem i sentymentalizmem.
- A gdy serce twe p...
- Tylko miłość j...
- Kocham to znaczy:...
- "Gli uccelli"
- ***
- ***
- ***
- - A kto ciebie, ty wierzbino, wychował?
- A co wam śpiewać...
- A czemuż wy, chłodne rosy
- A fala płacze...
- A jak poszedł król...
- A kiedy mi przyjdzie zagrać
- A kiedy sercu...
- A żeby, wietrze
- Albo mi ptaszkowie
- Anioł milczenia.
- Chłopskie serce
- Co mi po tem...
- Co się stało
- Co Staś pisze
- Contra spem spero
- Cytara Tymona
- Czemu ta przepaść...
- Czy warto?
- Gdy płacząc...
- Gdyby nam...
- Hej śpiewaku!
- Hej śpiewaku!
- Helios
- Helios
- Jeśli nasza dobra dola...
- Kosiarze
- Kosiarze
- Kraków
- Kto dla siebie pracuje
- Ktoś mnie czeka!
- Kubek
- Kwiaty
- Mały trębacz
- Muchy Samochwały
- Na jeziorze
- Na Wawelu
- Nasze Kwiety
- O zachodzie
- Oj, czemu ta Wisła...
- Oj, nocko, nocko
- Oj, zawyły...
- Pieśń o domu
- Pisanki
- Pisanki
- Po ciszy
- Pobudka wiosny
- Powrócą do was oczy me...
- Preludium
- Preludium
- PRZED SÄDEM
- Przeszłość i przeszłość
- Przygrywka
- Świecą gwiazdy, świecą
- Temu tylko pług a socha...
- W gaju
- W małej piosnce...
- W ogrodzie
- We mgłach
- Wiosna do poety
- Wsiałem ci ja w czarną rolę
- Z głębiny cichych zamyśleń...
- Zaświadczże mi, nocko jasna
- Zima